Konkurs rozstrzygnięty

 

Laureaci konkursu na „Projekt instalacji przestrzennej, która będzie stanowiła zagospodarowanie ronda zlokalizowanego na skrzyżowaniu ulic Słonimskiego z Rychtalską we Wrocławiu”.

 

Z 12 złożonych projektów jury wyłoniło cztery uznając je za oryginalne, kreatywne, o wysokim poziomie artystycznym:

I miejsce zajęła Pani Katarzyna Jagiełło

II miejsce zajął Pan Martin Tuchowski

III miejsce zajęła Pani Grażyna Mrowiec

IV miejsce zajął Pan Michał Wasiak

 

Protokół jury

 

Katarzyna Jagiełło asystentka z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu laureatką konkursu zorganizowanego przez wrocławskiego dewelopera. Zwycięska instalacja stanie na rondzie na Promenadach Wrocławskich.

 

- Jesteśmy młodą, dynamiczną i nowoczesną firmą, a zatem współpraca z młodymi twórcami jest dla nas czymś logicznym i oczywistym – mówi Edward Laufer Prezes Zarządu Vantage Development SA.

 

W lipcu studenci wrocławskiej ASP namalowali na Promenadach Wrocławskich mural zatytułowany „Żurawie”. Ten 330 metrowy obraz jest dzisiaj miejscem spotkań dla mieszkańców, którzy umawiają się na spotkania właśnie pod „Żurawiem”.

 

- Konkurs na projekt zagospodarowania ronda to nasza drugi projekt realizowany wspólnie z wrocławską ASP - dodaje Edward Laufer.

 

Na konkurs wpłynęło 12 oryginalnych projektów, z których jury wyłoniło cztery uznając je za wybitnie kreatywne, o wysokim poziomie artystycznym. Zwyciężył projekt Katarzyny Jagiełło asystentki z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP.

- Dzięki niekonwencjonalnemu uprzestrzennieniu liter instalacja spełnia rolę rzeźby. Widoczność i kształt liter jest zależna od miejsca obserwacji. Materiał, z którego jest wykonana - stal, reaguje i odbija kolorystykę otoczenia – mówi Katarzyna Jagiełło autorka zwycięskiego projektu.

- Ta instalacja sprawia wrażenie realizacji figury niemożliwej, złudzenia optycznego obleczonego w materialny kształt – mówi Henryk Wojciechowski przewodniczący jury, Dyrektor Rozwoju i Komercjalizacji Vantage Development SA.

 

Figury niemożliwe można uznać ze szczególny typ złudzeń optycznych. Są to figury, które w teorii można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości.

- Projekt Katarzyny Jagiełło zdaje się temu przeczyć, widz ma poczucie, że patrzy na złudzenie optyczne, które uzyskało realny kształt – dodaje Wojciechowski.

 

Nietypowa bryła instalacji wzbogaca i koresponduje ze współczesną przestrzenią oraz intryguje użytkowników. Otwartość oraz dynamiczność instalacji nawiązuje do otwartości Wrocławia i jego dynamicznego, pozbawionego ograniczeń rozwoju. Projekt doskonale wpisuje się w nowoczesne otoczenie i dobrze koresponduje z wizjonerskim projektem powstającego tuż obok kompleksu biurowego Promenady Business Park.

 

Profesor Piotr Kielan Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu: Wszystko, co nas otacza jest formą sztuki. Współpraca artystów z biznesem ma swoją długą historię. Wielkie metropolie są tego dobrym przykładem.

 

Barcelona słynie z budynków wybitnego architekta Antonio Gaudiego, Wrocław z modernistycznego osiedla WUWA. Współpraca z biznesem daje naszym studentom możliwość zetknięcia z prawdziwym życiem, z sytuacjami, z którymi będą się mierzyć po zakończeniu studiów. Młodzi artyści po zakończeniu nauki w Akademii powinni wiedzieć jak formalnie przygotować projekt, jak negocjować warunki, jak sprzedać swój pomysł, obronić projekt, opowiedzieć o nim tak, aby przekonać inwestora do swoich racji i wizji. Jeśli tego nie będą umieli to ich twórczość zginie w jakiejś szufladzie.

 

Dobrym wstępem do tego jest udział w konkursach takich, jakie ogłasza Vantage: na projekt zagospodarowania ronda czy zrealizowane latem tego roku wielkoformatowe malarstwo.Jury ze zwycięskim projektem
 


projekt Katarzyny Jagiełło 

 

Protokół jury 

 

 

 


ZAPYTAJ O OFERTĘZAPYTAJ O OFERTĘ